Nie musisz widzieć całej drogi , żeby zrobić pierwszy krok.” Martin Luther King

Dr Lisa M. Najavits jest wykładowcą psychiatrii na Uniwersytecie Massachusetts. Jest uznaną badaczką w dziedzinie leczenia uzależnień i stresu pourazowego(traumy, PTSD). Doświadczenia traumatyczne i uzależnienia , to jedne z najbardziej powszechnych i jednocześnie najbardziej skrywanych problemów. Trauma i uzależnienie są ze sobą powiązane. W poradniku ukazano nowe podejście do terapii problemów traumy i uzależnienia. Możesz otworzyć się na te dwa problemy i nauczyć się technik pracy z nimi w tym samym czasie. Książka ta łączy różne techniki uczenia się: poprzez emocje, umysł i doświadczenie. Każdy rozdział zaczyna się od inspirującego cytatu a kończy świadectwem osoby będącej w terapii. Jeśli masz problemy z traumą, to najważniejsze jest zidentyfikować je bez poczucia winy i wstydu. Obecnie rozumie się, że emocjonalne cierpienie jest naturalnym wynikiem traumy. Czasami opisuje się to zjawisko jako normalną reakcję na nienormalne zdarzenia.


Czytelnik książki:”Jak wyjść z traumy i uzależnenia”dostaje do rąk wiele praktycznych narzędzi do pracy własnej. Do wewnętrznej analizy pobudzają pytania, kwestionariusze, cytaty, świadectwa. Autorka jest znawcą ludzkiej psychiki. W sposób pełen akceptacji i współczucia pomaga oswajać takie uczucia jak lęk i wstyd związany z traumą i uzależnieniem. Autorka nie obiecuje, że proces powrotu do zdrowia psychicznego będzie prosty. Cały czas okazuje ci wsparcie, skłania do refleksji. Skupia uwagę na bezpieczeństwie. Autorka rekomenduje metody umożliwiające leczenie uzależnienia i traumy. Każdy zasługuje na przyszłość, lepszą niż przeszłość. Poszczególne tematy mogą być realizowane w dowolnej kolejności. To praktyczny poradnik, który pomoże ci przeprowadzić szczegółową analizę traumatycznych doświadczeń lub uzależnień. Lisa Najavits tłumaczy jakie mechanizmy wpływają na nasze konkretne zachowania i na czym polegają złożone zależności między problemem traum i uzależnień. Robi to w przekonujący i obrazowy sposób. Zdecydowana większość pacjentów uzależnionych, a niektóre badania wskazują, że nawet 100 procent, doświadczyło w dzieciństwie traum w relacjach z innymi. To potwierdza również moja praktyka – 100 proc. moich pacjentów to osoby, które w dzieciństwie były nadużywane, ośmieszane, wykorzystywane, traktowane bardzo ambiwalentnie – od uwielbienia po odrzucenie. Uzależnienie jest reakcją na te dawne doświadczenia, w których nie można było uzewnętrznić swoich emocji, poczuć się bezpiecznie. Dopiero substancja czy kompulsywna czynność dają to bezpieczeństwo.


Takie rozumienie uzależnienia przekłada się  na moją praktykę terapeutyczną. W związku z tym uzależnienie to próba uzupełnienia deficytowych obszarów związanych z więzią. Aby osoba mająca te deficyty i traumy mogła wyrazić siebie i zaufać znowu drugiemu człowiekowi, musi uzyskać wgląd w tę relacyjność, w swoje mechanizmy obrony przed bliskością, w trudność w budowaniu związków z innymi. Natomiast drugi obszar pracy wiąże się z wyregulowaniem emocji i napięcia, żeby przeżywane emocje mogły być dla danego człowieka możliwe do zniesienia, żeby już nie musiał ich rozładowywać za pomocą substancji.  Teoria mentalizacji mówi, że to wyregulowanie emocji możliwe jest jedynie w kontakcie. Panuje przekonanie, że uzależnionego trzeba gdzieś zamknąć , zmusić do leczenia . Ale znacznie częściej to sami uzależnieni zaczynają szukać ratunku. Znany terapeuta uzależnień Gabor Mate uważa, że pod spodem każdego uzależnienia leży trauma pod postacią zaniedbania, przemocy, odrzucenia, zbyt wysokich wymagań. W swojej pracy z uzależnionymi uwzględniam wspólne, neurobiologiczne podłoże procesów przywiązania i uzależnienia. Zapraszam do zakupu tego praktycznego poradnika i na terapię do gabinetu.


Sylwia Dziedziczak – psychoterapeuta